מכירים את הסצנה הזו בסרט תקופתי, שבה יושבים אב ובנו או אם ובתה ומעבירים מדור אל דור את סוד היצירה של אמנות כזו או אחרת? אז ככה זה קורה בפרו של ימינו, רק בלי המצלמות והאפקטים המיוחדים. אריגים פרואנים הם אומנות עתיקה אבל נדמה שרק לאחרונה הם מקבלים תשומת לב ומקום של ממש בעולם האופנה הבינלאומי. אורחות החיים זלגו אל תוך הטקסטיל המסורתי והוא הפך לקנווס התרבותי של חלק גדול מן התרבויות הלטיניות בדרום אמריקה. אלמנט מרכזי ובולט הוא ה"פאצ'ה מאמא", אמא אדמה המקודשת, ורבות מן הדוגמאות נוצרות כביטוי להכרת התודה על השפע שמעניקה לנו אמא אדמה. נשמע הזוי? אולי. אבל על דבר אחד קשה מאוד להתווכח. הדוגמאות הצבעוניות הללו משובבות לב, ונראה שהן הולכות לכבוש את זירת האקססוריז החורף הזה. 

 

אביזר אחד כיפי במיוחד הוא הפונצ'ו שחוזר אל קדמת הבמה פעם בכמה שנים. הפרואנים ויושבי ההרים הקרים למיניהם רקחו להם את הפונצ'ו והביאו אותם אל העולם המערבי, שקיבל בברכה את האביזר העוטף והמחמם הזה.

הבדים עצמם נארגים בדרך כלל מצמר, בעבודת יד, ומשלבים אלמנטים הגזורים מן הטבע כמו גם צורות שלמות ומושלמות. החזרתיות יוצרת שכבות על שכבות של גיאומטריה ססגונית בדמותם של פרחים, כוכבים ואפילו בעלי חיים! הצבעים השולטים הם צבעים חמים כמו אדום, חום, חרדל או כתום, ואליהם יתלוו בדרך כלל סגולים, קרמים או ירקרקים למיניהם. חוץ מהעובדה שהם מאוד מחממים ויכולים בכיף להיות הכיסוי המפנק שלכם בעונות הקרות, הפשטות שבגזרות שלהם פשוט כובשת ותעשה נעים לכל מראה שבו תחפצו.

 

אז איך. הכי חשוב שיהיה בחן. באריגים האלו מושקעת אהבה אמיתית ולכן תנו להם את הכבוד המגיע להם. הם ישחקו יפה עם מראה כולל נקי וצמוד כמו ג'ינס וטופ חלקה ביומיום או שמלה ארוכה וצמודה למראה מושקע יותר. בגלל שהם כל כך עשירים בצבע ובטקסטורה, אפשר ואפילו מומלץ לשלב צבעים משלימים, כלומר אם הפונצ'ו שלכם נוטה לכיוון הגוונים החומים/כתומים, אל תתביישו ללבוש כחולים או אפילו טורקיזים, למשל. למי שלא במיוחד מתחברים למראה המכוסה אבל כן אוהבים את הדוגמאות, תוכלו למצוא שלל מהמם של אביזרים כמו תיקים, ארנקים, כובעים, צעיפים או כפפות שיעטרו את ההופעה שלכם.

 

פונצ'ו טיים

 

עולם האופנה אוהב מאוד להשתעשע עם וריאציות ולשלב בין אלמנטים מסורתיים לבדים יוקרתיים יותר. לכן צפו להפתעות כמו בדי משי בטקסטורה סמי-פרואנית שיגיעו בדמותן של חליפות מחוייטות או ג'קטים צמודים. יהיה מעניין…. חורף נעים וחם לכולם!